sobota, 5 maja 2018

#79 UMWELT - PRZEMYSŁAW ŻARSKI

DATA PREMIERY: 21-03-2018
WYDAWNICTWO: Muza
TYTUŁ ORYGINAŁU: "Umwelt"
ILOŚĆ STRON: 420
KATEGORIA: kryminał, thriller
OPINIA:  Jeśli lubicie ciekawie skonstruowane oraz nieoczywiste kryminały - to POLECAM! 🌼
OCENA: 7.0


"Całą drogę towarzyszyło mu niepokojące uczucie. Wydawało mu się, że słyszy kroki, czuje mrowienie na ciele, jakby ktoś oplótł go siecią i wlókł za sobą niczym trofeum. Ktoś nierzeczywisty - utkany z wyobrażeń i strachu."Policja znajduje w parku ciało nauczycielki. Jedynym śladem, jaki zabójca pozostawia na miejscu zbrodni, jest motyl, wciśnięty do kieszeni płaszcza ofiary. Sprawą kieruje doświadczony śledczy Adam Berger. Zaczyna się wyścig z czasem, w którym ceną za błędy i nadmiernie rozrośnięte ambicje jest ludzkie życie.

Miastem wstrząsają kolejne zabójstwa, które odciskają silne piętno na życiu młodego lekarza Tomasza Witkowskiego. Wprowadzają chaos w jego uporządkowany świat i sprawiają, że Witkowski obsesyjnie dąży do poznania prawdy. Nieuchwytny morderca wciela w życie plan, którego realizacja wymaga ofiar, w którym rzeczywistość przeplata się z retrospekcjami i trudno odróżnić jawę od snu. Giną kolejne osoby, a elementy układanki wciąż do siebie nie pasują. Komisarz Adam Berger musi się zmierzyć z niezwykle przebiegłym i budzącym grozę psychopatą. Czas ucieka. Kto pierwszy zdoła dotrzeć do prawdy?„Umwelt” to kryminał-zagadka. Dlaczego? Otóż dlatego, że mimo, iż przeczytałam książkę uważnie od początku do końca, starając się usilnie nie dać odciągnąć od konkretów bardzo momentami kwiecistym i metaforycznym językiem / stylem autora, wciąż nie umiem odpowiedzieć na pytanie: co autor miał na myśli odnosząc się do idei „umweltu” i w jaki sposób w ogóle ten „wokół-świat” odnosi się do samego mordercy. A propos „umweltu” - jest to teoria pewnego biologa mówiąca o subiektywnym postrzeganiu swojego otoczenia przez żywe organizmy oraz sposobie w jaki to postrzeganie determinuje ich zachowanie. Sam pomysł na fabułę, jej poprowadzenie oraz zbudowanie postaci? Są wielkim plusem tego tytułu - akcja się nie dłuży, wręcz przeciwnie ciągle coś się dzieje, a trup ściele się gęsto. Główny bohater mimo traumatycznych przeżyć związanych z utratą żony nie „zalewa robaka” i nie użala się nad sobą na co drugiej stronie, a przeplatanie aktualnych wydarzeń swego rodzaju wspomnieniami / pamiętnikiem młodego lekarza Tomasza Witkowskiego dodaje wszystkiemu tylko specyficznego klimatu. Rozczarowało mnie zakończenie, które zostało w moim odczuciu potraktowane po macoszemu - w pierwszej chwili aż nie mogłam uwierzyć, że książka tak starannie zbudowana i przemyślana została w tak brutalny sposób ucięta. Brak tu zamknięcia dochodzenia, przesłuchania mordercy, a co za tym idzie wyjaśnienia dlaczego zrobił to, co zrobił. Wspomniane przeze mnie braki nie pozwalają mi w pełni zachwycić się debiutem Przemysława Żarskiego, jednak jeśli lubicie ciekawie skonstruowane oraz nieoczywiste kryminały - to POLECAM! 🌼 Czytaliście? Planujecie? 🤔

10 komentarzy:

 1. Okładka tej książki parę razy wpadła mi w oko, ale do tej pory nie poświęcała mi zbyt dużej uwagi. Dzięki Twojej recenzji, poczułam że chcę ją przeczytać. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że książka przypadnie Ci do gustu :)

   Usuń
 2. To słabe zakończenie... Szkoda zmarnowanego potencjału. Chociaż sama fabuła wydaje się na tyle ciekawa, że może kiedyś dam jej szansę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nawet nie to, że słabe, ale takie niedopracowane, otwarte, niedopowiedziane... Sama książka jest naprawdę warta uwagi :)

   Usuń
 3. Obawiam się, że kwiecisty styl autora mnie skutecznie zniechęcił do lektury - nie lubię czegoś takiego w kryminałach, gdzie trzeba się skupić na podsuwanych pod nos wskazówkach. :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, chociaż powiem Ci, że po jakimś czasie przestało mi to tak bardzo przeszkadzać :)

   Usuń
 4. Opis brzmi nieźle. Mimo, że zakończenie jest nieco rozczarowujące, chętnie przekonam się kiedyś czy "Umwelt" przypadnie mi do gustu.

  Okładka mi się podoba hihi

  OdpowiedzUsuń
 5. Może być ciekawe, akurat w moim stylu:)

  OdpowiedzUsuń

Hej! Bardzo Ci dziękuję, że pojawiłaś/łeś się na moim blogu - będzie mi tym bardziej miło, kiedy zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza. Dziękuję! :)

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.